La Salette je názov malej horskej osady, patriacej k Grenoblianskej diecéze v juhovýchodnom Francúzsku. Dnes je La Salette predovšetkým pútnickým miestom, ktoré patrí – popri Lurdoch a Fatime – medzi najznámejšie miesta sveta, kde sa zjavila Panna Mária.

Na túto svätú horu je možné dostať sa po ceste z Nemecka, Rakúska alebo Švajčiarska, najlepšie zo Ženevy cez Grenoble do mestečka Corpsu, ktoré leží na dôležitej napoleonovskej ceste vedúcej cez Alpy do Gap, nad Stredomorie a na úpätie hory Obiou.

Je to miesto narodenia obidvoch pastierikov, Maximina Girauda a Melánie Calvatovej, ktorým sa 19. septembra 1846 na hore La Salette zjavila Panna Mária.

V Corpse, ktoré leží vo výške 800 m nad morom, sa začína prudké stúpanie na miesto zjavenia – je to prevýšenie až o 1000 m. Kvalitná cesta, ktorá je na viacerých miestach vysekaná do skál, vedie najskôr tienistými, chladnými tiesňavami. V polovici cesty, v širokej okrúhlej kotline, leží dedina La Salette, podľa ktorej zjavenie nesie svoj názov.

Ďalej sa cesta vinie širokým oblúkom popri napoly zborených dedinách nahor strmým svahom. Príroda je tu skutočne krásna. Čím sme vyššie, tým viac sa vzďaľujeme od úzkostí každodenného života a vstupujeme do oslobodzujúceho priestoru úplne iného sveta. Za každou zákrutou sa nám ponúka pohľad na čoraz širšiu panorámu horských vrcholov. Nad tým všetkým kraľuje na druhej starne doliny hrdý, majestátne zasnežený vrch Obiou, symbol La Salette. Stromy a kríky zostávajú dole, všade navôkol rastie pestrofarebná alpská flóra. Miesto zjavenia je akoby stratené, ukryté medzi horami. Je to malé horské údolie s bronzovými sochami Panny Márie a pastierikov, ohradené reťazami, označujúcimi cestu, ktorou prešla počas zjavenia Panna Mária. V tomto údoli je aj prameň, ktorý vyviera odo dňa zjavenia. Je symbolom viacerých milostí, ktoré sa zo svätej hory rozlievajú do celého sveta. Nad miestom zjavenia týči sa mohutná bazilika s dostavaným Domom pre pútnikov. To sú jediné diela ľudských rúk v tomto panenskom prostredí.