Roráty 2014
 
Na plagáte vidíme slová SOLO DIOS BASTA. Ťažko rozumieť tejto vete. Nie je napísaná po slovensky a aj písmo je nejaké zvláštne. Možno niekto z vás tuší, v akom jazyku je táto krátka veta.
 
Veta Solo Dios basta! je v španielčine. Čo znamená? To isté, čo je napísané vyššie v našom rodnom jazyku. Čiže: „Sám Boh stačí.“ Je to heslo Rorátov 2014.
 

„Solo Dios basta!“ – tieto slová často opakovala jedna španielska svätá. Volala sa sv. Terézia. Jej socha sa nachádza na našej výzdobe. V Španielsku sú dodnes na všetkých obrázkoch a pamiatkových predmetoch sv. Terézie napísané aj jej slová: Solo Dios basta, čiže sám Boh stačí.

Sv. Terézia, s ktorou budeme kráčať po adventnej ceste, je nazývaná aj sv. Terézia od Ježiša, Terézia Veľká alebo sv. Terézia z Avily. Prečo spoznávame túto sväticu počas tohtoročných rorátov? Pretože v budúcom roku 2015 uplynie 500 rokov od jej narodenia.

Sv. Terézia sa narodila 28. marca 1515. Jej päťsté narodeniny budú čoskoro. O tri mesiace. Ale keďže je to okrúhle jubileum, slávenie tohto výročia už beží druhý mesiac a bude pokračovať celý budúci rok. Do Španielska pri tejto príležitosti možno pocestuje i pápež František, hoci to ešte nie je isté. Pozvanie už dostal. Nesmieme chýbať na oslave Teréziiných narodenín, a preto sa musíme o nej dozvedieť a naučiť čo najviac. Ona nám určite ukáže cestu k Ježišovi, pretože v tom bola majsterkou. V jej živote nebolo nič dôležitejšie, ako nájsť Ježiša a cestu k nemu. O sv. Terézii môžeme povedať to, čo Ježiš povedal o stotníkovi z dnešného evanjelia: „Takú vieru som nenašiel u nikoho v Izraeli.” (Mt 8, 10).

Pán Ježiš poznal srdce sv. Terézie, vedel, že ho potrebuje, že ho úprimne hľadá, a tak ako stotník ho chcela pozvať do svojho srdca. Veľakrát hovorila: „Pane, nie som hoden, aby si vošiel pod moju strechu, ale povedz iba slovo a duša mi ozdravie.”

Máme 19 dní na to, aby sme spoznali, ako sv. Terézia milovala Ježiša a zistíme, prečo dostala titul Terézia Veľká.

Avila je starobylé mesto a bolo založené ešte pred narodením Pána Ježiša. Leží uprostred Španielska, v kraji, ktorý sa nazýva Kastília a Leon. V Španielsku je 17 takých regiónov. Avila je v kastílskych horách niečo vyše tisíc metrov nad morom. Je to vyššie ako Tri koruny v Pieninách. Najväčšou ozdobou Avily sú nezvyčajne krásne a okázalé obranné hradby. Tu je vysvetlenie, prečo máme hradby na našej dekorácii. Mohutnými a vysokými múrmi je obohnané mesto Avila. Hradby majú dĺžku dva a pol kilometra, veža má výšku 87 metrov, okrem toho ďalších 2 500 malých vežičiek a deväť vstupných brán do mesta. Mesto bolo obohnané múrmi v 12. storočí, teda o 1 200 rokov neskôr ako vzniklo, ale keď tam žila a bývala sv. Terézia, už boli postavené. Ešte i dnes môžeme obdivovať tieto múry, ba môžeme sa po nich prechádzať, pretože na niektorých miestach majú šírku aj viac ako päť metrov. A z výšky 13 – 15 metrov sa otvára prekrásny výhľad na celé mesto i okolie. Z hradieb mesta tiež vidieť kláštor sestier karmelitánok, do ktorého vstúpila sv. Terézia.