Otcovi robili starosti výčiny jeho dcéry. Nebol nadšený ani z čítania dobrodružných románov a ani z prílišného záujmu o vonkajší vzhľad. Netešilo ho ani jej časté stretávanie sa s bratrancami. Každý svätý má obdobie, keď sa pohybuje nad priepasťou. Bolo tak i v živote sv. Terezky.
Na sv. Terezku mala zlý vplyv ešte jedna osoba. Bola to jej sesternica Ines, ktorá často chodila k nim domov. Kým žila mama Beatriz, snažila sa zabrániť tomu, aby ich navštevovala príliš často, ale nebolo možné úplne tomu zabrániť, keďže dievčina patrila od ich rodiny. Terezku mala rada a rada s ňou klebetila.
Popritom všetkom bol však pre ňu na prvom mieste stále iba Boh. Veľmi jej záležalo na tom, aby o ich rodine bola dobrá mienka. Bála sa, aby sa za ňu nemusela hanbiť rodina, najmä nie otec. Počúvajte, ako spomínala na toto obdobie:
Príbeh:
„Hoci som sa s Ines priatelila dlho a intenzívne (bolo to do štrnástich rokov a možno trochu dlhšie), nezdá sa mi, žeby som urazila Pána Boha ťažkým hriechom. Hoci viac som sa bála hriechu hlavne kvôli tomu, aby som neprišla o dobré meno, o česť. Môj ocko i sestra sa obávali nášho priateľstva. Nedokázali však zabrániť tomu, aby prichádzala k nám domov, a tak boli ich starosti bezvýsledné.
Niekedy ma desí nebezpečenstvo zlého priateľstva a nikdy by som tomu neverila, keby som to nezažila.“
Terezka to priznala, až keď bola dospelá. Spomienky, ktoré sme pred chvíľou počuli, zapísala v čase, keď už bola v kláštore a mala vyše päťdesiat rokov.
No v čase keď dospievala, otec s obavami sledoval jej priateľstvá a účasť na každej zábave v meste. Staršia sestra Mária, ktorá sa starala o súrodencov, neraz zalamovala rukami a trápila sa nad tým, čo z Terezy vyrastie.
Bála sa o ňu tým viac, že prichádzal čas jej svadby a po nej mala odísť z domu.
Už po Máriiných zásnubách otec uvažoval, čo bude robiť s roztopašnou Terezou. Nedalo sa totiž počítať s tým, že zoberie na seba záväzky po vydaji staršej sestry.
Na obrázku vidíte starú budovu. Je to kláštor sestier augustiniánok, ktorý bol zasvätený Panne Márii. Niekoľko sestier je v tomto kláštore dodnes. Avšak v časoch sv. Terézie žilo na tomto mieste veľmi veľa sestier a viedli internát pre mladé dievčatá, ktorý mal dobrú povesť a výsledky.
Otec sa rozhodol: „Toto bude dobré miesto pre moju dcéru!“ Ako sa rozhodol, tak aj urobil. V internáte učili dievčatá dobrým spôsobom, dobrému správaniu a všetkému, čo má vedieť a ovládať nastávajúca žena a matka. Učili sa šiť, vyšívať a pekne písať i počítať.
Vypočujme si, ako na svoj pobyt u sestier spomínala sv Terézia.
Príbeh:
„Prvý týždeň mi bolo ťažko, ale nie preto, že som skončila v penzióne sestier. Obávala som sa, že ma poznajú a vedia o mojom ľahkomyseľnom správaní. Po ôsmich dňoch sa tam už cítila lepšie ako doma. Bola som tam obľúbená a každý sa pri mne cítil dobre. Hoci som vtedy ešte zavrhovala myšlienku stať sa rehoľníčkou, páčil sa mi pohľad na dobré a zbožné sestry.“
Myslím si, že to v dobrom svedčí o sv. Terézii. Ona naozaj nikdy nechcela byť ďaleko od Pána Boha, nikdy nechcela ťažko hrešiť.
Dobre, že ju ocko poslal do internátu pre dievčatá, pretože tam spoznala nové kamarátky a rozhovory s nimi už boli na úplne iné témy. O čom sa rozprávala a nad čím uvažovala, vám porozprávam v utorok. V pondelok roráty nebudú, pretože je slávnosť a prikázaný sviatok Nepoškrneného počatia Panny Márie. Nezabudnime na sv. omšu v nedeľu i na túto slávnosť.
Otázky:
- Kto sa najviac obával o budúcnosť Terézie?
- Čo spravil otec, aby sa zmenilo správanie Terézie?
- Kde sa nachádzal internát, do ktorého dal otec dcéru Teréziu?
Úlohy:
- Zisti, či v tvojom okolí sú rehoľné sestry, ktoré vedú škôlku, školu alebo iné výchovné zariadenie. Ako sa volajú?
- Prilep na plagát ďalší obrázok.
Obrázok:
Avilský kláštor sestier augustiniánok